Prázdniny po severu Čech a Moravy karavanem  11. - 25.7.2020

... aneb jak jsme cestovali a navštěvovali kamarády prvně půjčeným bydlíkem s celou rodinou ..:-)

1. den - převzetí bydlíka

Připravení a natěšení vyrážíme směr Poděbrady ke kamarádovi pro velké dobrodružství, neb nikdo z nás nemá ani tušení, co nás vlastně čeká. Jsme překvapeni, jak moc velké auto a luxus je nám propůjčen. Děkujme Petře za důvěru! První nocleh je vskutku stylový, přímo pod Troskami v západu s ozářeným Ještědem.

2. den - Trosky a Klokočky

Samotný výlet na zříceninu Trosky, pod níž jsme spali, je zcela logický a nabízí krásná panoramata. Další cíl jsou Klokočské skály a jejich soutěsky, spolu se zříceninou Rotštejn. Výhledy úchvatné, modré pusy i ruce od borůvek a po dlouhé době opět ve skalách, co víc si přát 🙂 Přespíme v klidu na konci vsi v údolí s potůčkem a výhledem na monumentální pískovcová skaliska.

3. den - Pantheon

Směr je jasný - na sever se zastávkou na Malé Skále s vyšplháním na vyhlídku Zahrádka, dále na vrchol zříceniny skalního hradu Vranov s jeho kaplí. Poté Zlatou stezkou Českého ráje kolem jeskyní, několika pomníků a mohyl včetně Sarkofágu k Bráně Pantheonu a na borůvky. Den jsme zakončili ve společnosti kamarádů Janči a Honzi z Liberce, kteří za námi přijeli kousek k Olešné.

4. den - cyklovýlet a koupačka na Hamru

Bylo zřejmé, že se pojedeme koupat, a tak vyrážíme na celý den na kolech po cyklostezce Ploučnicce přes Chrastenský vodopád na Hamerské jezero, což připomíná písčité české moře a dokonce bez lidí. Cestou tam i zpět nešlo minout všude přítomné borůvkové plantáže, kde se děti neustále průběžně občerstvují. Večer spíme na stejném místě, jen venku pod markýzou našeho "bydlíku".

5. den - mluvící obr, Ještěd, Frýdlant

Majestátný Ještěd si nás volá již několik dní a tak na něj konečně vyrážíme. Cestou dle doporučení zastavujeme probrat spícího obra Mázu v Lesoparku Horka. Pak už nám však nic nebrání vystoupat z parkoviště Výpřež po červené Hřebenovce až na samotný vrchol Ještědu, rovnou na oběd do restaurace v druhém patře. Po sestupu pokračujeme přes hrad a zámek ve Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem.

6. den festival Žijící srdce v Jindřichovicích

Přespáváme u zříceniny kostela Sv. Jakuba a na vlastní oči poznáváme malebnou obec Jindřichovice pod Smrkem. Navštěvujeme festival v permakulturním skanzenu Žijící srdce. Navečer jen přejíždíme až na samotný konec NS Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše k rybníku, jen pár metrů od Polských hranic, kde vskutku do slova a do písmene dávají lišky dobrou noc.

7. den u Matějků, kolem Souše a na Jizerce

Po přátelské návštěvě u Melanie a Štěpána s jejich dcerkami ze Síly pro Život, odkud se Mája nechtěla ani hnout, vyrážíme směr Jizerky. Projíždíme kolem Obřího sudu, nesčetnými impozantními serpentinami a pak zastavujeme na procházku okolo vodní nádrže Souš, abychom v podvečer dorazili na super místo za chatou Pod Bukovcem přímo na Jizerce.

Díky Péťo za bezva tip!

8. den - cyklovýlet na Smědavu

Počasí nám přeje a vyrážíme Jizerskou magistrálou na celý den na kolech směr Smědava, kde nás při obědě přivítal sraz asi 50-ti nablýskaných a burácejících Corvetťáků. U občerstvovacího kiosku Promenáda se Mája tak naprdla, že nechtěla z borůvčí ven a zuřivostí úplně splynula s barvou borůvek 😀 Pak jsme pokračovali Promenádní cestou se svlažením v Jizerce zpět k bydlíku, kde nás večer čeká příjemný koncert místní kapely, rozdělání ohně a bedminton. 

9. den - Jizera a cesta do Rychlebů

Před odjezdem z Bukovce jdeme příjemnou procházkou k osvěžující Jizeře, kde se všichni koupeme. Nastal čas posunout se zas o kus dál. Míjíme úpatí celých Krkonoš přes Jablonec nad Jizerou, Vrchlabí, Trutnov směr Náchod. Cestou se opět s procházkou vykoupeme v rybníku Špinka a po večeři stanovujeme azimut do Rychlebských hor k dalším známým. Cestu si výrazně zkrátíme přes Polsko s nocováním přímo u Vaňkového lomu.

10. den u Knotků

Celý den trávíme s přáteli Bárou, Michlem a jejich dětmi na jejich statku poblíž Vápenné, neb zrovna počasí je nevlídné. Později však s procházkou po blízkém okolí a nakonec i koupačkou v místním lomu Vycpálek.

11. den - Lomy a Jeseník

Cyklovýlet po místních zatopených lomech. Další koupačka v lomu a následují Lázně Jeseník. Zde všichni obdivujeme Priessnitzové prameny, Obří výhlednu, Balneopark a náramný výhled z mohyly Cesta života. V podvečer ještě probíháme Labyrintem a přesouváme se do Ramzové.

12. den - Šerák

Děti si odsouhlasili, že pojedeme na horu sedačkovou lanovkou, a to rovnou dvěma. Nejprve Ramzová - Černava a poté pokračujeme Černava - Šerák, senzační svezení i podívaná. Na Šeráku se posilníme a vyrážíme po modré směr Obří skály. Dále dolů po zelené přes Vražedný potok a zpátky k bydlíku. Unaveni po náročném sestupu padáme po večeři rovnou přímo do postelí.

13. den - Čenkovice

Abychom neopomenuli ani Orlické hory, spojila se Míša s Magdou a že klidně máme přijet k nim na chatu v Čenkovicích. Krpál je to vskutku pořádný, ale děti se nemůžou dočkat kamarádů Belen s Romanem. Dáme procházku po okolních lesích, lovíme borůvky a děti válí sudy na sjezdovce jak o život. Večer Tomík připravuje vše na společný oheň.

14. den - Pastviny a Potštejn

Je čas směřovat zpátky a jelikož je pěkné teplo, tak se cestou koupeme ve vodní nádrži Pastviny, dále pokračujeme přes Žamberk, kde na parkovišti u Billy potkáme hned dva další obytňáky. Poslední procházka na hrad Potštejn a nezbývá nám už nic jiného, než se vrátit přes Hradec zpět k Poděbradům.

Pro další události z Matýskové rodinky stačí shlédnout naše < NOVINKY >, které pravidelně aktualizujeme.  Jsme moc vděčný za tuto příležitost a moc děkujeme!