Souhrn dění za rok 2020

ANEB VŠE PODSTATNÉ O PRŮBĚHU PRVNÍHO ROKU V LOUŇOVICÍCH A ZAČÁTKU ŠKOLKY

Přehledná sumarizace hlavních událostí v roce 2020

Z dlouhodobého hlediska významně zhodnocujeme investovaný čas a vynaloženou energii do vlastních schopností a možností Matýskovi nejen pomáhat, podporovat, ale i stále ho stimulovat a motivovat k dalším pokrokům a rozvíjení jeho pohybových vzorců. Nemá smysl zmiňovat dramatickou celosvětovou situaci v roce 2020. V tu chvíli však Míša maximálně čerpá z nabytých zkušeností a každodenně je s Maťou aplikuje při pravidelném cvičení. Je tedy víc než jasné, že tento rok se Míša nikam příliš za dalším vzděláním a prohloubení praxe nedostala. Bylo zrušeno mnoho odborných lekcí, zahraničních seminářů a okovaně i místní kurzy a rehabilitační pobyty. Pravidelné domácí cvičení se tak u nás vžilo jako něco zcela přirozeného stejně jako čištění zubů. Matýsek tak dobře ví, co ho čeká a může si mnohdy i sám vybrat, co přesně a kdy bude cvičit, aby ho to co nejvíce bavilo.

 

V bezpečných domácích podmínkách je snazší navodit potřebnou atmosféru k optimálnímu a funkčnímu cvičení. Tím, že nebylo možné moc cestovat, byly zrušeny nejen dlouhodobější pobyty, ale i většina domluvených profesionálních lekcí. Matýsek tak cvičil téměř výhradně doma.  S ušetřeným časem, který běžně trávíme na cestách, jsme se mohli lépe soustředit na to podstatné - láskyplnou a trpělivou péči. Stále více si také uvědomujeme, obrovskou vděčnost za to ideální načasování našeho loňského přestěhování. Mít možnost svobodně se pohybovat, chodit do lesů a trávit čas na zahradě je v této době k nezaplacení.

Nový rok jsme zahájili celorodinnou intenzivní očistou v podobě střevní či jiné, do té doby nám neznámé chřipky s horečkou, jež nás všechny zahnala do postelí. Matýsek měl volnější regenerační režim, v kterém se však dokonale uvolnil. Následující nucená karanténa zahájila standardní pravidelný cvičící režim, ve kterém Míša začleňuje i čerstvě nabyté poznatky z týdenního březnového online kurzu Movement Lessons Boot Camp s Michelle Turner a online lekcí Feldenkraisovy metody v kombinací jógy a jógové terapie.

Jakmile se trochu oteplilo a sluníčko začalo hřát, cvičilo se často i na zahradě k načerpání životadárné svěží energie. Jaro jsme plně využili ke zvelebování zahrady a k tvorbě nových zeleninových záhonů. Děti, skotačily v slaměných balících, Tom s Marjánkou jezdili na kole, vozili Matyho na výlety v darovaném vozíku ke kolu.  Před příchodem tolik potřebných dešťů jsme zvládli zahájit i koupací a ohýnkovou sezónu.

Léto pokračovalo ve stejném duchu, v klidu a s každodenní domácí rehabilitací. Samozřejmě s výjimkou dnů, kdy jsme byli na dovolené nebo na celodenních výletech. Všichni jme se moc těšili na společné putování karavanem, které jsme si naplánovali na červen jako první opravdové cestování od narození dvojčat. Slova jako karavan a bydlík se tak rázem stalo nejfrekventovanější v naší domácnosti a neslo se téměř celým rokem. Zkrátka prázdniny v plném proudu, jak se sluší a patří. V srpnu byl Maťa s mamkou na první, a zároveň i poslední letošní, intenzivní týdenní terapii Feldenkrais metody v kombinaci s Movement Lessons u Ivety Varmus.

Pak už Maťulu čekala návštěva ve Speciálně-pedagogickém centru, kde zkoumali jeho zralost a kompletní připravenost k nástupu  do školky, kam od září nastoupil spolu s Marijánkou. Do školky se Maty moc těšil a velmi si oblíbil i svého asistenta Michala, se kterým se rychle skamarádil. Na podzim pak Maty absolvoval i všechny odložené roční kontroly - neurologii, zrakové centrum a ortopedii. Nejen neurolog jen žasl nad Matýskovými pokroky. Babí léto bylo nádherné a hodně času jsme opět trávili na zahradě a ještě si užívali i koupání a sluníčka. Tomík byl na své první vícedenní skautské výpravě. Děti se dočkaly i Plaváčka, jenž byl přeložen z jara na podzim a tentokrát byl hlavně pro Matýska opravdu intenzivní. Programu se totiž tentokrát zúčastnila i paní PhDr. Eva Matejičková PhD. Maty si tak krom standardního pod/vodního programu dopřával každý den i profesionální orofaciální terapii a regulaci dle Prof. Dr. Castillo Moralese. Záhy přišla další nucená karanténa ve formě nečekaných podzimních prázdnin, jenž jsme částečně strávili s kamarády na Šumavě a zbytek dnů pak doma. Ty však oživil nově darovaný člen smečky - malý mourovatý kocourek Sebík.

V listopadu byl zrušen další z plánovaných týdenních rehabilitačních pobytů. Zahájili jsme proto domácí online lekce - kombinace Feldenkrais metody a Movement Lessons. Děti se již tradičně Vesmírně těšili na Vánoce a dokonce si užily i pár dnů čerstvého sněhu. Na zimní Slunovrat jsme si udělali krásný rituál s ohýnkem na naší milované zahradě. Spálili jsme při něm vše, co už nám dosloužilo a naladili jsme se do vánoční pohody. Před závěrem roku složila Míša jednu ze stěžejních zkoušek prvního ročníku studia Jógy a jógové terapie na FTVS UK v Praze. A ačkoliv to byl nejen studijně zcela "netradiční" rok plný odsunů, náhlých změn a věčných odkladů, bude Míša i nadále v příštím roce pokračovat ve druhém ročníku tříletého studijního programu.

Ač byl rok 2020 celosvětově dozajista nezapomenutelný a bouřlivý, pro nás osobně byl paradoxně velmi odpočinkový, stmelovací a regenerační. Hodně času jsme trávili společně venku, v lesích na zahradě a kdekoliv v přírodě. Dotankovali jsme tak konečně po předchozích vypjatých letech to, co jsme tak moc potřebovali - rodinnou POHODU, KLID a uvolnění, vzájemnou LÁSKU, jistotu a teplo DOMOVA, SOUNÁLEŽITOST a PROPOJENOST, vnitřní RADOST a VYROVNANOST. Nejen Matýsek je tak spokojený a všichni kdo ho vidí, bez ohledu jestli nás znají nebo ne, jednoznačně vnímají, že je to nejradostnější a nejveselejší kluk z celé naší rodiny. Je také proč, když je Matěj Veselý.

S vděčností děkujeme všem i sami sobě za tento "podivuhodný" rok plný neočekávaných událostí, ale posilující, prožitý spolu v pevném zdraví.


Za celý rok bylo praktikováno:

 celkem přes 35 profesionálních hodin orofaciální terapie, kraniosakrální biodynamiky, viscerální chiropraxe, fyzioterapie, rehabilitace, Feldenkraisovy a jógové terapie.

Nejvíce energie, času, trpělivosti a láskyplné péče však jako vždy věnovala Maťovi mamka Míša, která s ním v průměru cvičí min. 1 - 1,75 h denně, tzn. celkem tak cca přes 450 domácích hodin, převážně kombinací výše uvedených metod včetně Movement Lessons a jógy pro děti se speciálními potřebami.

Každá specifická hodina s expertem běžně stojí 1.000 až 2.000,- Kč.


Celkové výdaje z Matýskova transparentního účtu na jeho individuální zdravotní péči jsou 133 601,56 Kč včetně maminčiného školného na studium jógy a jógové terapie pro Matýska.


V průběhu roku Matýska pravidelně podporuje osvědčený partner - nadační fond , jenž nám tak opět umožnili aplikovat to nejlepší, co jsme pro našeho Matýska vybrali.

Dále jsou to pravidelní přispěvovatelé: Jan Bím, Tomáš a Ivana Štěrbovi, Luboš Jilich, Adéla Samešová, David a Dominika Nešťákovi, Olga Goerke, Michal a Míša Pelcovi, Michal Cádra a přátelé.

Všem z celého upřímně DĚKUJEME

Chceš vědět víc podrobností ohledně našeho přístupu? Můžeš tak shlédnout aktuální < NOVINKY > nebo výstižné < UDÁLOSTI ROKU 2020 >