Matýskův příběh

 

Podrobný průběh veškerých aktivit nejdeš v sekci < AKTUALITY > nebo i v < PŘEHLEDECH >

Když jsme zjistili jako rodiče, že čekáme dvojčátka, bylo to pro nás skutečné překvapení. Zároveň i dvojnásobná radost a na obě miminka jsme se moc těšili. Už od začátku jsme intuitivně cítili, že budeme mít holčičku a kluka, bez toho aniž bychom si to nechali sdělit. Porod byl téměř v termínu po bezproblémovém těhotenství. Matěj se narodil po Marijánce jako dvojčátko B ráno 17.4.2015. K jeho prvnímu nádechu a vědomému pohledu na svět došlo až se zpožděním a lékařskou pomocí. Matýskův nesnadný příchod s nedostatkem kyslíku nás hodně zaskočil a naprosto znejistil. Téměř okamžitě jsme si uvědomili, jak výstižné jméno jsme pro něj vybrali. Matěj – dar Boží. Opravdu ho tak vnímáme. Od první chvíle nás tento malý človíček učí nové věci a nepřestává překvapovat netušenými možnostmi.

Zpočátku jsme s Matýskem cvičili stanovenou Vojtovu metodu. Bohužel ani po čtyřech měsících pravidelného intenzivního praktikování nejevil náš syn zájem o navázání sociálního kontaktu a nebylo zřejmé, zda se nejedná o smyslové postižení. Zároveň jsme nepozorovali ani výrazné pokroky v oblasti pohybové kondice. Tím spíše, že jako rodiče dvojčátek máme možnost vzájemného srovnání se zcela zdravou Marijánkou. Vyšetření na neurologii naznačilo riziko rozvoje dětské mozkové obrny.

To vše nás přimělo k zamyšlení, zda skutečně volíme vhodnou cestu pro Matěje a zda je to i maximum, co pro něj můžeme učinit. V té době jsme poznali úžasnou ženu Mgr. Vlastu Maškovou, kterou vnímáme jako profesionálku s celostním pohledem i osobitým přístupem. Na její doporučení jsme se rozhodli rozšířit základní fyzioterapii o komplexní rehabilitační péči s důrazem na podporu socializace a zájmu o komunikaci.

Součástí individuální péče pro Matýska byl zpočátku i pravidelný celodenní pobyt odborné rehabilitační pracovnice u nás doma. Ukázala nám, jak prvky odborné péče začlenit do denního režimu tak, aby co nejméně narušovaly psychickou a fyzickou pohodu Matýska i celé naší rodiny a nenásilným způsobem podporovaly žádoucí výsledky rehabilitace. Kompletně jsme přizpůsobili těmto potřebám všechny aktivity i celodenní rodinný režim, abychom mohli věnovat Matějovi intenzivní a plnohodnotnou podporu v jeho přirozeném vývoji.

Jako rodiče oceňujeme na tomto přístupu zejména to, že podporuje náš kontakt s Matýskem a prohlubuje pocity bezpečí a vzájemné důvěry i s ohledem na další potřeby ostatních sourozenců Marijánky a Tomíka (3). Využívá při tom jemných stimulačních technik, polohování, dotyků, zvuků i zrakových podnětů.

Matýsek dělá velké pokroky a každým dnem nám ukazuje, že jsme zvolili správný směr. To nám dává sílu a energii. Proto jsme se rozhodli požádat veřejně o podporu na ucelenou terapeutickou péči a následnou osvětu pro obdobné případy. Hodláme nadále sdílet naše zkušenosti, ale i ukázat, že to, co tak krásně funguje u našeho syna, může pomoci i ostatním dětem nejen s DMO.

Také ošetřující lékař je při každé další kontrole na neurologii velmi spokojen a současně aplikovanou rehabilitaci jen vřele doporučuje. Nebojte se tedy hledat víc, než je běžně dostupné, stojí to rozhodně za to.

 

prosinec 2015

< PODPOŘ MATÝSKA >     Všem moc děkujeme, Míša a Jirka Veselí